Rola wentylacji w wilgotnych pomieszczeniach

Opublikowany
Komentarze Żadne

łazienkaNiedostatki wydajnego systemu wentylacji w mieszkaniu, o czym nie każdy wie, mogą stwarzać liczne kłopoty ze zdrowiem. Niewentylowane wnętrza zaczynają śmierdzieć stęchlizną, a w powietrzu bez przerwy przemieszcza się kurz, alergeny, zarodniki grzybów czy w końcu wilgoć. W nasiąkniętych wilgocią pomieszczeniach, takich jak łazienki, które pozbawione są prawidłowej wentylacji mogą powstawać skupiska pleśni. Dodatkowo w innych miejscach w domu, np. za meblami także może zalęgnąć się pleśń. W takich realiach prosto o problemy z oddychaniem, częste nawroty uporczywego kaszlu, nie wspominając o tym jak nader niekomfortowo w takich warunkach czują się osoby z alergiami.

O ile mieszkanie wyposażone jest tylko w układ wentylacji grawitacyjnej takie objawy mogą zaświadczać o tym, iż nie radzi sobie ona z zapewnieniem optymalnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Ekstremalnym i niedopuszczalnym wypadkiem jest celowe blokowanie wentylacji przez zakrywanie kratek wentylacyjnych. Zamiarem ludzi tak postępujących jest w takim przypadku utrudnienie uciekania z domu ciepła zimą, aczkolwiek jest to niesłychanie nierozważne i ryzykowne zachowanie, które może zakończyć się wizytą u lekarza lub w najszkodliwszym wypadku w szpitalu.

Jeżeli układ wentylacji grawitacyjnej nie realizuje należycie swej funkcji należy wspomóc ją umieszczeniem wentylatorów w kanałach wentylacyjnych, które wesprą wymianę powietrza poprzez wymuszenie wyraźniejszej rotacji. Pewnym z dość dogodnych rozwiązań jest np. instalacja czasowego wyłącznika wentylatora w łazience by wywiać nadmiar wilgoci. Tą metodą możemy obniżyć poziom wilgotności co stwarza mniej korzystne warunki do rozwoju pleśni.

Autor
Kategorie

Komentarze

Komentowanie zakończone dla tego artykułu.

← Starsze Nowsze →